Rozwój motoryczny młodych piłkarzy – relacja ze szkolenia Better Way

Rozwój motoryczny młodych piłkarzy – relacja ze szkolenia Better Way
28 stycznia 2017 Michał Stolarski

ROZWÓJ MOTORYCZNY MŁODYCH PIŁKARZY

Sobota, kilka minut przed 10.00, Klub Sportowy Zakręt. Ekipa PNDD w składzie Jakub i Michał melduje się na miejscu w gotowości czekając na rozpoczęcie szkolenia Better Way – „Długofalowy rozwój motoryczny młodych piłkarzy”. Chwilę później Michał Kwietniewski i Michał Naulewicz rozpoczynają 2-dniowe warsztaty, które (jak się później okazało) poszerzą naszą wiedzę z zakresu przygotowania fizycznego dzieci i nie tylko.

Osobiście muszę przyznać, że z ogromną ciekawością czekałem na rozpoczęcie szkolenia, ponieważ w mojej osobistej hierarchii sprawność fizyczna zajmuje największy priorytet ze wszystkich elementów kompletnego rozwoju sportowca. Dlaczego? Mógłbym zapewne napisać osobny artykuł na ten temat, jednak mówiąc krótko – jeśli na meczu zabraknie ci sił (motoryka) to wolniej myślisz (mental/kreatywność), jakoś twoich zagrań spada (technika) przez co nie jesteś w stanie realizować założeń nakreślonych przez trenera w szatni (taktyka).

Oczywiście – ilu znawców tyle koncepcji, jednak motoryka to podstawa, baza, fundament pozwalający budować resztę zdolności i umiejętności sportowych. Jak robić to prawidłowo? Na czym i kiedy się skupić? Właśnie dlatego pojawiliśmy się w Zakręcie pod Warszawą, by posłuchać trenerów przygotowania motorycznego z Better Way.

Zanim jeszcze głos zabrał jeden z Michałów, posłuchaliśmy Grzegorza Gromadzkiego z Asystenta Trenera, który przedstawił nam narzędzie Asystent Trenera Unicoach. Jest to ciekawy, intuicyjny i wydający się prosty w obsłudze program wspomagający pracę z drużyną. Uczestnicy warsztatów mogli dostać 3-miesięczny darmowy dostęp do tego narzędzia, co niewątpliwie było dość atrakcyjną możliwością. Każdy z nas otrzymał też najnowszy numer magazynu Asystent Trenera.

Przechodząc już do tematyki szkolenia, to na sam początek dowiedzieliśmy się o PHV (Peak Height Velocity), czyli o wieku skoku pokwitaniowego, i teorii rozwoju zdolności motorycznych opartych właśnie o ten wskaźnik. Związane jest to ze zmianami morfologicznymi, wyrzutem hormonów i rozwojem psychicznym młodych sportowców na tym etapie życia.

Szkoleniowcy wyjaśnili nam, że inne bodźce działają na zawodników przed, w trakcie, i po PHV. Oznacza to, że poszczególne okresy sensytywne kształtowania zdolności motorycznych mocno uzależnione są od okresu dojrzewania. Poruszony został tutaj również aspekt indywidualizacji, ponieważ zawodnicy będący w tym samym wieku chronologicznym mogą znajdować się w zupełnie innym wieku biologicznym (różnica może sięgać nawet 3-5 lat!!). Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule Science for Sport.

Podczas szkolenia dostaliśmy również dawkę wiedzy na temat 4 podstawowych zdolności motorycznych (siły, szybkości, wytrzymałości i gibkości) oraz ich pochodnych takich jak moc, skoczność, zwinność i przyspieszenie. Zapoznaliśmy się również z wynikami badań wpływu kilkutygodniowego treningu siłowego na szybkość wśród zawodników w różnym wieku.

Wniosek jest jeden – warto trochę podźwigać! Oczywiście trening siłowy musi być dobrze dobrany do każdego zawodnika. Najważniejsze – wychodzimy od poprawnej techniki ćwiczeń przechodząc przez odpowiednie progresje, ostatecznie dociążając zawodników. Plan personalizacji ćwiczeń siłowych przedstawiony w drugim dniu szkolenia zrobił na nas ogromne wrażenie. Widać, że szkoleniowcy sumiennie przyłożyli się do tworzenia planów treningowych drużyny, uwzględniając potrzeby pojedynczych zawodników.

Zapoznaliśmy się też z modelem Youth Physical Development, w dużym skrócie przedstawia go ta tabela:

YPDM

Według tego modelu podstawą w treningu motorycznym dzieci poniżej 8 roku życia są FMS (Fundamental Movement Skills), czyli fundamentalne umiejętności ruchowe (m. in. skakanie, bieganie, rzucanie, łapanie, kopanie i balans). Możecie zaważyć też, że siła ma duży priorytet w każdej grupie wiekowej (im większa czcionka, tym większy priorytet). Wracając jednak do fundamentalnych umiejętności ruchowych – to one są podstawą to dalszego treningu dzieci i młodzieży. Są podstawą “piramidy” rozwoju motorycznego!

Jeśli dziecko nie potrafi dobrze biegać czy skakać (chodzi o poprawne wykonanie i jakość ruchów) to nie będziemy wstanie odpowiednio rozwijać zdolności motorycznych takich jak siła czy szybkość, ani pracować nad specyficznymi umiejętnościami sportowymi (SSS), czyli techniką piłkarską. Zainteresowanych odsyłamy po więcej informacji do filmu na temat Youth Physical Development:

Teoria to oczywiście nie wszystko, dlatego każdego dnia mogliśmy przetestować zdobywaną wcześniej wiedzę podczas praktyki. Zapoznaliśmy się z rozgrzewką i jej założeniami (różnymi dla dzieci i młodzieży), ćwiczeniami mobilizującymi odpowiednie stawy, ćwiczeniami siłowymi, czy też szybkościowymi. Sporą część zajęć poświęciliśmy na zagadnienia związane z kształtowaniem zwinności, skoczności, przyspieszenia czy zmian kierunków. Prowadzący zwracali baczną uwagę na technikę wykonania poszczególnych ćwiczeń, przedstawiali ciekawe rozwiązania w formie gier czy zabaw.

Tych ostatnich w naszym odczuciu mogło być nieco więcej, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy obecni na szkoleniu pracują z najmłodszymi dziećmi, gdzie zabawa jest główną formą treningu. Bardzo ucieszył nas fakt, iż w części rozgrzewkowej prowadzący zademonstrowali, równie mocno forsowane podczas naszych szkoleń „zwierzaki”.

Zdecydowanie popieramy także koncepcję rozwijania siły wśród dzieci, co w niektórych kręgach może wydawać się jeszcze kontrowersyjne. Należy robić to jednak z głową a wspomniane wcześniej “zwierzaki”, czyli „animal movements”, są bardzo dobrym przykładem ćwiczeń pozwalających w sposób globalny kształtować wspomnianą wcześniej zdolność. Zobaczcie jak wyglądają same ruchy i wykorzystujcie je w ciekawych zabawach!

W formie praktycznej przeprowadziliśmy również szereg testów sprawnościowych, bazujących na popularnej w ostatnim czasie koncepcji FMS. Robiliśmy je na sobie (Kuba i Michał), więc wyniki pozostawimy lepiej bez komentarza… tak naprawdę nie było najgorzej ;).

Podsumowując – 2 dni spędzone w sposób aktywny, wśród trenerów z różnych części Polski, spożytkowane na poszerzaniu wiadomości i doskonaleniu umiejętności z zakresu treningu motorycznego (zarówno podstaw, jak i tego ukierunkowanego na piłkę nożną). Wymiana doświadczeń, możliwość zadawania pytań zarówno w trakcie jak i po szkoleniu. Dobra organizacja – wszystko na miejscu w kameralnym obiekcie w bardzo dobrym standardzie.

Spora liczba trenerów, co niewątpliwie świadczy o dobrej opinii szkolenia w środowisku (sami zdecydowaliśmy się na udział w skutek rekomendacji!). Może trochę, w niektórych momentach, ilość osób uniemożliwiała szkoleniowcom korygowanie błędów wśród wszystkich ćwiczących. Głównym celem warsztatów nie było jednak poznanie techniki wykonywania ćwiczeń (od tego są inne kursy), a koncepcji długofalowego rozwoju zawodników, co niewątpliwie zostało osiągnięte. Zdecydowanie polecamy szkolenia Better Way wszystkim trenerom!

Michał i Jakub

LINKI

Better Way – https://web.facebook.com/betterwaysport/
PHV – http://www.scienceforsport.com/peak-height-velocity/
Youth Physical Development – https://youtu.be/01Mge4aqsSw
Zwierzaki / Animal Movements – https://youtu.be/Qx5hMWtVhZo
Asystent Trenera UniCoach – http://unicoach.pl/

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 + 1 =