Berki od czytelników

Berki od czytelników
19 maja 2016 Jakub Śpiegowski

Całkiem niedawno zamieściliśmy na naszej stronie 11 berków na rozpoczęcie treningu piłkarskiego. Ponadto osoby zapisane na nasz newsletter otrzymały plik PDF ze zbiorem 20 berków. Jednocześnie miałem do wszystkich czytelników dużą prośbę – prosiłem o przesłanie berków, których używacie na swoich treningach. Cieszę się niezmiernie, ponieważ otrzymałem kilka naprawdę ciekawych berków! Dziękuje Wam za to bardzo, każdemu, kto poświęcił chwilę, by dorzucić swoją “cegiełkę” do edukacji trenerów i do rozwoju PNDD. Dziękuję! 

Przedstawiam więc wszystkie berki od czytelników! Część z nich zdążyłem już przetestować, część jeszcze nie. Jednak myślę, że warto się tym podzielić, przekazać dalej. Dzięki temu zbiór berków dostępnych na PNDD urósł do 38! Czytelnicy nadesłali więc 18 berków! Tak naprawdę otrzymałem ich więcej, ale niektóre się powtórzyły. Zapraszam do zapoznania się z berkami.

BEREK KUCZNY / KAMIEŃ

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać i przyjmuje pozycję przysiadu podpartego. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi przejść nad nim w rozkroku i dotknąć jego pleców dłonią. Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Marcin Bąbel / Łukasz Mojski

BEREK KRZYŻAK

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać i wykonuje leżenie przodem. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi położyć się na nim tworząc krzyż. Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Marcin Bąbel

BEREK CHODZONY

Berek jest zmienny. Każdy uczestnik posiada piłkę poza berkiem (lub berkami jeśli dzieci jest więcej). Uciekający prowadzą piłkę blisko nogi, nie można jej kopać i za nią biegać. Berek chodzi, nie może biegać. Dotknięta osoba staje się berkiem i oddaję piłkę osobie, która ją złapała. Nie ma oddawanych.
Nadesłał: Janusz Łagiewnicki – Akademia Piłkarska JŁ Wawer

BEREK OGON JASZCZURKI

Berek jest stały. Poza polem zabawy ustaw pachołek, a berkowi daj kamizelkę, którą wkłada za spodenki (ogon). Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje poza polem zabawy przy ustawionym pachołku. Gdy jeden z uciekających zawodników zabierze ogon berkowi wszyscy zostają uratowani i wracają do zabawy. Jednocześnie trener zmienia berka.
Nadesłał: Janusz Łagiewnicki – Akademia Piłkarska JŁ Wawer

BEREK MAŁPKA

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje w rozkroku z uniesionymi w górę, ugiętymi rękoma (pozycja małpki). Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi stanąć naprzeciwko w tej samej pozycji i podskoczyć (udawać małpkę). Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Patryk Szczęsny

BEREK GŁÓWKA

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Wszyscy mają piłkę w rękach. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje na baczność . Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi stanąć naprzeciwko i rzucić piłkę do stojącego, który odbija ją głową z powrotem do kolegi. Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Patryk Szczęsny

BEREK Z PODANIAMI PIŁKI

Berek jest zmienny. Dzieci dobrane są w pary i mają jedną piłkę na parę. Berek jest bez piłki. Uciekający poruszają się po polu zabawy cały czas podając do siebie piłkę (w wyznaczonych parach). Mogą podawać piłkę rękoma lub na zmianę lewą i prawą nogą (zależy od wieku i zaawansowania grupy) Goniący może złapać tylko osobę bez piłki, gdy to się wydarzy następuję zmiana berka. Nie ma oddawanych.
Nadesłał: Kamil Pankowski

BEREK POMPKA

Berek jest zmienny. Złapana przez berka osoba staje się nowym berkiem i goni pozostałych uczestników. Uciekający mogą uniknąć złapania poprzez przyjęcie pozycji podporu przodem (jak do pompki). Starsze grupy mogą przy okazji wykonać 1-2 pompki. Berek nie może złapać osoby, która przyjęła pozycję ochronną (ani przy niej stać), ale pozycja ta nie może trwać dłużej niż 3 sekundy. Oczywiście można zmieniać pozycję ochronną i dostosować do niej nazwę berka.
Nadesłał: Tomasz Onak

BEREK PIŁKA RATUJE

Berek jest zmienny. Złapana przez berka osoba staje się nowym berkiem i goni pozostałych uczestników. Uciekający mają 2-3 piłki (w zależności od liczebności grupy), które mogą podawać między sobą. Berek nie może złapać osoby, która ma piłkę. Uciekający, gdy ma piłkę, nie może się poruszać, chodzi o to, by inni zawodnicy wychodzili “na pozycję” i pokazywali się do podania.
Nadesłał: Tomasz Onak

BEREK MIŚ

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje na baczność z rozłożonymi szeroko rękoma. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi wykonać “misia”, czyli przytulić złapaną osobę. Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Łukasz Mojski

BEREK TANCERZ

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje w miejscu z dłońmi opartymi na biodrach. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi złapać ją pod rękę i wykonać obrót (jak w tańcu). Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Łukasz Mojski

BEREK Z ĆWICZENIAMI

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, przechodzi do wyznaczonego pola poza polem zabawy i wykonuje określone ćwiczenie/zadanie. Robi to, aż do momentu zmienienia przez kolejną złapaną osobę (w wyznaczonym polu ćwiczyć może tylko jedna osoba). Następnie dalej może uciekać.
Nadesłał: Darek Brzezek

BEREK ŻOŁNIERZ

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje na baczność. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi stanąć naprzeciwko i zasalutować. Następnie dalej mogą uciekać.
Nadesłał: Rafał Deresz

BEREK WILK

Berek jest stały. Goniący porusza się na czworaka (jest wilkiem), pozostali uczestnicy uciekają normalnie. Gdy berek dotknie innego zawodnika to on staje się wilkiem i razem gonią na czworaka. Berków jest coraz więcej, zabawa kończy się, gdy wszyscy zostaną złapani.
Nadesłał: Przemek Rowiński

BEREK SPLECIONY

Berek jest zmienny. Wszyscy uczestnicy złączeni są w pary, stojąc plecami do siebie i łapiąc się pod ręce (łącząc się łokciami). Złapana przez berka para staje się nowym berkiem i goni pozostałych uczestników. Wszyscy poruszają się krokiem odstawno-dostawnym. Nie można przerwać chwytu.
Nadesłał: Paweł Janczura

BEREK W PARACH Z MATERACAMI

Uczestnicy zabawy dobrani są w pary. Każda z par ma do dyspozycji materac, który leży na ziemi między zawodnikami. Ćwiczymy tylko w parach, przy swoim materacu. Jedna osoba jest uciekającym, a druga goniącym. Po dotknięciu następuje zmiana ról. Odmiany:
1. Dzieci stają przy krótszych bokach materaca. Uciekają dookoła materaca, nie mogą na nim stanąć, ani przez niego przeskakiwać. Starają się złapać kolegę przez szybką zmianę kierunku. Zmiana ról po złapaniu.
2. Dzieci stają przy krótszych bokach materaca. Opierają dłonie o materac i w ten sposób się poruszają. Dłonie muszą mieć cały czas kontakt z materacem, aż do złapania kolegi.
3. Jedna osoba kładzie się tyłem na środku materaca, tak by nogi wystawały poza niego. Nie tracąc kontaktu z materacem musi się obracać, tak by goniący go nie złapał. Berek poruszając się dookoła materaca stara się dotknąć nóg kolegi przez szybką zmianę kierunku. Zmiana ról po złapaniu.
Nadesłał: Paweł Janczura

Najlepsze jest to, że większości z tych berków nie znałem! Jeszcze raz dzięki wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje! Jak widzicie zebrał się z tego bardzo fajny materiał! To Wasza zasługa!

Wszystkie niezmiernie mi się podobają i na pewno skorzystam (i nie tylko ja) z nich na treningach! Gdybym miał wybrać faworytów, to byłyby to:
1. Berek Kamień (za prostotę!)
2. Berek Małpka/Miś (również prostota i dużo śmiechu)
3. Berek Główka (za świetne wprowadzenie w formie zabawowej do gry głową)
4. Berek Spleciony (współpraca i na pewno dużo śmiechu)
5. Berek w parach z materacami (wszystkie 3 odmiany, świetna sprawa o ile ma się dostęp do materacy!)

Aby poznać wszystkie 38 berków dostępnych na PNDD.pl musisz:
Przeczytać cały ten wpis, czyli: Berki od czytelników
Przeczytać poprzedni wpis: 11 berków na rozpoczęcie treningu
Sprawdzić starszy już wpis: Berki cz. 1
Zapoznać się z zabawą: “Berek czarodziej”
Zapisać się na nasz newsletter i ściągnąć PDF ze zbiorem 20 berków

Miłej zabawy w berka i jeszcze raz dzięki wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje:
Marcin Bąbel, Łukasz Mojski, Janusz Łagiewnicki, Patryk Szczęsny, Kamil Pankowski, Tomasz Onak, Darek Brzezek, Rafał Deresz, Przemek Rowiński, Paweł Janczura.

BRAWO PANOWIE!

Gdyby ktoś z Was chciał jeszcze podzielić się swoim pomysłem na berka to piszcie śmiało na jakub@pilkanoznadladzieci.pl Zbierzemy je ponownie i umieścimy w kolejnym wpisie!

 

1 komentarz

  1. Adrian Ś. 8 lat temu

    Super !!! Dzięki Wielkie, skorzystam 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

3 + = 11