“Berki” cz. 1

“Berki” cz. 1
22 sierpnia 2013 Jakub Śpiegowski

berki

Ilość uczestników: Dowolna.
Sprzęt: Brak.
Pole: Niewielkie, ok. 10×10 metrów (w zależności od liczby ćwiczących).
Przebieg: W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić kilka zabaw – berków. Do przeprowadzenia tych zabaw zbędne są jakiekolwiek przybory. Opisy berków są krótkie, dlatego umieszczam 4 odmiany tej zabawy ożywiającej.

“Berek zmiana”
Trener jest berkiem i goni dzieci. Gdy trener dotknie zawodnika, ten wykonuje określone wcześniej proste ćwiczenie (np. 1 półprzysiad czy 2 wyskoki obunóż) i ucieka dalej. Trener może także dać sygnał – krzyknąć “zmiana” i wtedy to on ucieka, a wszystkie dzieci próbują go złapać. W trakcie zabawy trener może stosować zmianę, wiele razy. Polecam odwracać rolę goniącego, gdy dzieci prawie złapały trenera. Tak by dopiero na sam koniec zabawy wszystkim dzieciom naraz udało się złapać trenera.

“Berek tunel”
Trener wyznacza jedną osobę, która cały czas jest berkiem. Jej zadaniem jest złapanie jak największej ilości dzieci. Gdy zawodnik zostaje złapany staje w szerokim rozkroku i nie może się poruszać dopóki kolega go nie wybawi. Wybawić złapaną osobę można poprzez przejście przez stworzony tunel, czyli pod nogami. Zawodnika, który jest goniącym zmieniamy po określonym czasie, np. 30 sekund.

“Berek fala”
Trener łapie się za rękę z jednym dzieckiem i w parze zaczynają gonić pozostałe dzieci. Gdy ktoś zostanie złapany dołącza do goniących i trzymając się za ręce gonią w trójkę, potem czwórkę i tak dalej (fala powiększa się). Zabawa trwa do momentu, gdy wszyscy zawodnicy zostaną złapani i stworzą jedną wielką falę. Złapanie nie liczy się, gdy fala się rozerwie, czyli dzieci puszczą uchwyt.

“Berek w parach”
Od początku zabawy wszystkie dzieci dobierają się w pary. Jedna para jest berkiem i goni pozostałe pary. Zmiana goniących następuje, gdy któraś para zostanie złapana. Przed rozpoczęciem zabawy podkreślamy, że nie ma “oddawanych”, czyli trzeba gonić inną parę niż tą, która przed chwilą nas złapała.

Zapraszam gorąco do dzielenia się uwagami na temat “berków” w komentarzach i wypisywania innych odmian, których używasz na treningu.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 6 = 1